Dagens PS

Volkswagen i Norge slutar sälja bensin- och dieselbilar

Volkswagen i Norge går över helt till eldrift
Volkswagen ID.5 GTX (Foto: Volkswagen)

Volkswagen i Norge planerar att sluta importera bensin- och dieselbilar vid årsskiftet 2023/2024. Istället satsar man på elbilar för hela slanten.

Importstoppet innefattar även hybrider och laddhybrider. 

Beskedet ger märket ett försprång på två år gentemot landets totalförbud mot nyförsäljning av bilar med förbränningsmotor, som träder i kraft vid slutet av 2025.

Land med dille på eldrift

Att Norge är det första landet i världen där vi börjar att se säljstopp för bilar med förbränningsmotor är egentligen inget konstigt.

Trots att man är en stor oljeproducent, och stundtals har billigare drivmedel än här i Sverige, är landet nämligen världens starkaste elbilsmarknad.

Förra året var hela 64,5% av alla nya bilar sålda helt eldrivna, till stor del tack vare att de är kraftigt subventionerade samtidigt som bensin- och dieselbilar dras med häftiga straffskatter.

Växande eldrivet modellprogram

Att importören i Norge vågar att ta steget till att endast sälja elbilar så tidigt beror nog också mycket på att Volkswagen redan har ett ganska välutvecklat utbud av elbilar. 

I dagsläget säljer man halvkombin ID.3, SUV:en ID.4, samt SUV-coupén ID.5, och inom kort drar även leveranserna av nya ID-Buzz igång i både minibuss- och skåpbilsutförande.