Dagens PS

Rasar mot ändringen på Blocket: "Allt är bortblåst"

Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist
Uppdaterad: 24 dec. 2025Publicerad: 24 dec. 2025

Blocket har genomfört ett av sina största teknikskiften någonsin. Resultatet: kraftiga reaktioner från både bilhandlare och köpare. Funktioner som länge varit självklara upplevs plötsligt som trasiga – och frustrationen växer snabbt.

Titta på videosidan för en ren videoupplevelse.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Det berättar Åsa Wallenrud, som menar att förändringen i grunden är logisk, men genomförandet smärtsamt.

Gammal kod blev en återvändsgränd

Blockets problem börjar långt tillbaka. Plattformen byggdes på 90-talet med egenutvecklad kod som med tiden blivit ett hinder.

”Den här koden har varit så otroligt begränsande att man inte kunnat utveckla Blocket till den plattform den behöver vara”, säger Wallenrud.

Bilhandlare har i åratal klagat på hur krångligt det varit att lägga upp annonser. ”De har haft heltidsanställda som bara suttit och matat in bilar”, säger hon. Samtidigt har konkurrensen från Facebook Marketplace och andra aktörer ökat.

ANNONS

Ny plattform – gamla vanor raderas

Lösningen blev att överge den gamla tekniken och i praktiken kopiera norska Finns plattform. Men bytet har fått oväntade konsekvenser.

”Allting du kunde är som bortblåst. Bevakningar, sökbeteenden, listor – ingenting funkar som förut”, säger Wallenrud.

Hon beskriver hur sökningar kan ge helt fel träffar. ”Jag letade bil och fick bara upp båtar. Vad jag än gjorde.”

ANNONS

Bilhandlarna drabbas hårdast av ändring på Blocket

För bilhandlarna är läget akut. ”De lägger upp bilar som ingen hittar. De får inga leads, inga visningar – ingenting”, säger Wallenrud. Samtidigt är Blocket fortfarande deras viktigaste försäljningskanal.

Köparna påverkas också, men på ett annat sätt. ”Man blir frustrerad, ger upp och lämnar sajten.”

Konkurrenterna jublar – men Blocket står starkt

Trots ilskan tror Wallenrud inte att Blocket tappar sin dominerande roll. ”Blocket är för stort. När barnsjukdomarna är lösta kommer folk tillbaka. Det är där alla är.”

Men tills dess fortsätter frustrationen att koka – på båda sidor av bilaffären.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Chefredaktör på Realtid som gästar på Dagens PS med ojämna mellanrum. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Chefredaktör på Realtid som gästar på Dagens PS med ojämna mellanrum. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

ANNONS
ANNONS