Klassisk E-Type körd av Steve McQueen nu ute på auktion

American-spec Jaguar E-Type Series II
Den fantastiska dyrgripen E-type. Just denna känd från filmen Le Mans med Steve McQueen, säljs komplett med sina autentiska brittiska registreringsskyltar och fotografier från inspelningarna. (Foto: Bonhams)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 01 feb. 2022Publicerad: 01 feb. 2022

American-spec Jaguar E-Type Series II kommer säljas på auktion vid Monaco Historic Grand Prix i maj. Det uppger auktionshuset Bonhams.

Nu erbjuds Jaguaren helt i originalskick sedan 1970, uppger auktionshuset Bonhams.

Dyrgripen, känd från filmen Le Mans med Steve McQueen, säljs komplett med sina autentiska brittiska registreringsskyltar och fotografier från inspelningarna.

Dyrgripen kommer säljas på auktion i Monaco i mitten av maj. (Foto: Bonhams)

4,2-liters roadstern förväntas hamna på mellan 250 000 och 350 000 euro när den auktioneras ut under 2022 Monaco Historic Grand Prix, den 13 maj.

Den vänsterstyrda bilen har behållit sina ursprungliga silver- och svarta toner. (Foto: Bonhams)

Ägaren Fredy Zurbrügg har haft Jaguaren de senaste 52 åren under vilka rariteten har använts sparsamt, vilket dess låga vägmätaravläsning vittnar om som ligger på cirka 74 000 kilometer.

Är du sugen på en American-spec Jaguar E-Type Series II? Bege dig då till 2022 Monaco Historic Grand Prix i maj när den auktioneras ut. (Foto: Bonhams)

Den originella Jaguaren beräknas kosta mellan 250 000 och 350 000 euro. (Foto: Bonhams)

Läs även: Topp 10: Bilarna vi vill äga innan vi dör – 1:an skräller

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin