Tradera lanserar bilförsäljning mitt i oron kring Blockets ombyggnad. Över 200 handlare har redan anmält intresse.
Gratis att sälja bil – öppnar mitt i plattformsbråket


Mest läst i kategorin
Tradera tar nu steget fullt ut in i bilvärlden. Den klassiska auktions- och andrahandsplattformen öppnar för köp och försäljning av begagnade bilar direkt på sajten.
Lanseringen sker efter ett påtagligt intresse från branschen – mer än 200 bilhandlare har redan hört av sig inför starten.
Tjänsten rullas ut successivt och omfattar inte bara personbilar, utan även motorcyklar, båtar, snöskotrar, fyrhjulingar och arbetsmaskiner. Allt nås via webben och den senaste versionen av appen.
Att Tradera väljer att ta klivet nu är knappast en slump. Marknaden för begagnade fordon är het och digital närvaro har blivit avgörande.
För handlare handlar det om att finnas där kunderna redan söker.
Läs mer: Rasar mot ändringen på Blocket: ”Allt är bortblåst”. Dagens PS
Automatiskt ifyllda annonser – färre misstag
En av de bärande delarna i den nya tjänsten är enkelheten. När säljaren fotograferar bilen och registreringsnumret syns, hämtas fordonets uppgifter automatiskt.
Annonsen fylls i till stor del på egen hand och säljaren behöver i princip bara kontrollera och publicera.
Det minskar manuella moment och kan spara tid – något som många handlare efterfrågat.
Tjänsten är dessutom kostnadsfri för bilannonser under hela 2026, vilket lär locka både etablerade aktörer och mindre firmor.
Bland de första att ansluta finns Riddermark Bil, en av landets större handlare av begagnade bilar. Fler aktörer väntas ansluta i takt med att plattformen trimmas in.
Senaste nytt
Ett vakuum efter Blockets ombyggnad
Lanseringen kommer samtidigt som Blocket genomgår en omfattande förändring – något vi tidigare rapporterat om. Den nya versionen har mötts av kraftig kritik från både handlare och privatpersoner.
I vår genomgång beskrev vi hur annonser märkts fel, hur fyrhjulsdrift dykt upp på bilar som saknar det och hur vissa objekt blivit svåra att filtrera fram.
För en bransch där detaljer är avgörande kan sådana missar få direkta konsekvenser.
Även Fordonsjuristen har varnat för att automatiskt ifyllda eller felaktiga uppgifter kan skapa juridiska problem. Om en bil marknadsförs med utrustning den saknar riskerar säljaren att hamna i en besvärlig situation.
Missnöjet har dessutom varit tydligt bland användare. Kommentarer i sociala medier och appbutiker vittnar om en plattform som upplevs svårare att navigera än tidigare. Flera uppger att de söker sig till alternativa kanaler.
Läs också: Här reas nya elbilar ut – hundratusentals kronor billigare. Dagens PS
Kampen om bilköparna hårdnar
När en institution förändras uppstår alltid ett mellanrum. Frågan är vem som fyller det.
Tradera har länge varit förknippat med auktioner och samlarobjekt, men har på senare år breddat sitt erbjudande. Med miljontals besökare varje vecka finns en etablerad trafik att bygga vidare på. Det ger en möjlighet att snabbt skapa synlighet även för fordon.
Samtidigt finns andra aktörer på marknaden, som Wayke, som vuxit fram med bilhandlarna själva som avsändare. Konkurrensen om både handlarna och köparnas förtroende lär därmed bli tydligare framöver.
För bilköparen kan utvecklingen innebära fler valmöjligheter. För handlarna handlar det om att sprida riskerna och inte lägga alla ägg i samma digitala korg.
Bilmarknaden har alltid varit i rörelse, men sällan har plattformskampen varit så påtaglig. När dammet lagt sig återstår att se om Tradera blir ett självklart inslag i bilköparnas vardag – eller om Blocket återtar initiativet.
En sak är säker: slaget om begagnatmarknaden har gått in i en ny fas.
Missa inte:
Efter lugnet – inflationen rusar i januari: Elpriset är boven. News 55
Jätten slår rekord med 440 miljarder kronor i vinst. Realtid
Experter efter jätterallyt – kronan bromsar in i år. E55
Oavsett vad vi tycker: Audis grill blir standard. Dagens PS

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig asa.wallenrud@dagensps.se

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig asa.wallenrud@dagensps.se











