Det du inte gör – och inte drabbas av – mitt i livet kan få stor betydelse långt senare. En ny studie pekar ut tre faktorer som tillsammans kopplas till nästan 13 extra år utan demens.
Studie: Då kan du få 13 extra år utan demens

Att hålla blodtrycket på en normal nivå, undvika typ 2-diabetes och inte röka kan vara viktigt av fler skäl än hjärthälsan.
En ny studie visar att personer som saknade alla tre riskfaktorerna i medelåldern levde nästan 13 år längre utan demens än personer som hade samtliga tre.
Forskarna tittade på personer mellan 45 och 65 år. Resultaten har publicerats i den medicinska tidskriften Neurology.
Läs även: Här får personalen Ozempic från jobbet – kostar 2,4 miljarder. Dagens PS
Följdes i flera decennier
Studien bygger på uppgifter från 12 409 amerikaner. Deltagarna var i genomsnitt 56 år gamla och hade inte demens när studien började.
Forskarna bedömde om deltagarna hade högt blodtryck, typ 2-diabetes eller rökte. Därefter följdes personerna under i genomsnitt 26 år.
Under perioden utvecklade 3 008 deltagare demens. Ytterligare 5 238 avled utan att ha fått någon demensdiagnos.
Forskarna uppskattade, utifrån resultaten, att personer som inte rökte och som varken hade högt blodtryck eller diabetes kunde räkna med i genomsnitt 30,1 återstående år utan demens från 55 års ålder.
För personer med en riskfaktor var motsvarande siffra 26,3 år. Två riskfaktorer gav i genomsnitt 21 år utan demens, medan personer med alla tre hade strax över 17 år.
Skillnaden mellan ytterligheterna var därmed nästan 13 år.
Missa inte: Ny studie: Mindre protein kan ge ett längre liv. Dagens PS
Viktigt redan från 45 års ålder
Forskarna menar därför att arbetet med att skydda hjärnan bör börja långt innan de första tecknen på demens visar sig.
”Våra resultat talar för att människor aktivt behöver motverka dessa faktorer i medelåldern som en strategi för att bevara hjärnhälsan i mer än ett decennium”, säger studiens huvudansvarige forskare Josef Coresh vid NYU Langone, till The Guardian.
Han hoppas att resultaten ska få fler att sluta röka och hålla bättre koll på sin kärlhälsa från 45 års ålder.
Hjärtat och hjärnan hänger ihop
Forskarna bakom studien betonar att högt blodtryck och diabetes ofta dyker upp i medelåldern och kan få långvariga konsekvenser.
Jacqui Hanley, forskningschef vid Alzheimer’s Research UK, deltog inte i studien men anser att resultaten gör riskerna mer begripliga.
”I stället för att bara fokusera på risken att utveckla demens ställer den här studien en fråga som är viktig för människor: Hur länge kan vi förvänta oss att leva utan demens?”, säger hon.
Hon påpekar samtidigt att faktorerna även är kopplade till en högre risk att dö tidigare av andra sjukdomar.
Det finns ingen säker metod för att förebygga demens. Men studien stärker bilden av att det som är bra för hjärtat också kan vara bra för hjärnan.
Läs också: Bankstjärnan köpte båt för 3,8 miljarder – stäms av lyxmäklare. Realtid





