Dagens PS

Källa om Nevs-affär: Slänger pengarna i sjön

Nevs
En källa varnar nu för Nevs Emily-projekt, som bolaget är i färd med att sälja – "riskerar att bli som att kasta pengarna i sjön". (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 24 aug. 2023Publicerad: 24 aug. 2023

Nevs är i färd med att sälja Emily-projektet och en hemlig köpare tror på upp till 2000 nya jobb i gamla Saabfabriken i Trollhättan – men får nu mothugg.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet

Gustavsberg: Den svenska ikonen som överlevt allt

02 dec. 2025
ANNONS

“Det riskerar att bli som att kasta pengarna i sjön”, säger en källa till Ekot i Sveriges Radio och beskriver satsningen som ett högriskprojekt.

Källor som SR talat med bedömer att kostnaden för projektet sannolikt blir flera miljarder då det både handlar om att färdigutveckla elbilen Emily GT och därefter dra i gång en fullskalig produktion i Saabs gamla Trollhättanfabrik.

Ekot: Köparen har kopplingar till Schweiz

I nuläget finns endast några prototyper av elbilen Emily.

Som Dagens PS rapporterat pågår diskussioner mellan elbilsbolaget Nevs och en hemlig köpare (se länkar under artikel), som nu uppges komma från Europa.

Enligt Ekot finns det band till Schweiz.

Därför vill Nevs avyttra Emily-projektet

Bakgrunden till Nevs avsikter att sälja sitt elbilsprojekt Emily är att bolagets kinesiska ägare, den svårt stukade fastighetsjätten China Evergrande Group, som nyligen ansökte om konkursskydd i USA (se länk under artikel), bestämt att News hela verksamhet i det närmaste ska skrotas.

I dagsläget finns en avsiktsförklaring, ett avtal, mellan Nevs och den presumtiva köparen och Ekot uppger att parterna nu är inne i slutförhandlingar.

ANNONS

Om någon vecka kan affären vara i hamn. Om allt går i lås.

Läs även: Så återuppstår den gamla Saab-fabriken Dagens PS

Läs mer: Saab-fabrik får nytt liv – kan ge tusentals nya jobb Dagens PS

Missa inte: Evergrande bankrutt – ansöker om konkursskydd Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Prova gratis i 30 dagar – fakturera och bokför direkt i molnet med Mineko

Mineko är ett prisvärt bokföringsprogram till soloföretagare med en omsättning under tre miljoner. Mineko har endast en prisnivå, inga påbyggnadspaket eller finstilta villkor. Prova gratis i 30 dagar, därefter 49kr/mån.

Prova gratis i 30 dagar
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS