Dagens PS

Italien bötfäller Amazon för marknadsmissbruk

Italien Amazon
Italien har på torsdagen bötfällt Amazon för att ha missbrukat sin marknadsdominans i landet. (Foto: TT)

Tillsynsmyndigheter i Italien dömer e-handelsjätten Amazon att betala 1,13 miljarder euro, motsvarande 11,6 miljarder kronor. Här är bakgrunden.

Italien bötfäller Amazon för att ha missbrukat sin marknadsdominans i landet, rapporterar Forbes.

Amazon brottas med en rad konkurrensproblem i Europa och i Italien resulterade det alltså i att företaget tvingas betala motsvarande cirka 11,6 miljarder kronor i böter.

Enligt den italienska konkurrensmyndigheten AGCM, som citeras av Forbes, har Amazon skadat konkurrensen i logistikbranschen genom att ”gynna användningen av sin egen ”Fulfilment by Amazon” (FBA) frakttjänst”.

Amazon har i domen som kom på torsdagen även beordrats att vidta åtgärder för att komma till rätta med konkurrensproblemen i Italien.

Samtidigt uppger en talesperson för den amerikanska e-handelsjätten för Forbes att den motsätter sig och tänker överklaga AGCM:s beslut. Böterna på 1,13 miljarder euro anses som ”omotiverade och oproportionerliga”.

Läs mer här.

Läs även: Sverigechefen för Amazon: Vi stannar i Sverige

Ola Söderlund

Journalist som bevakar privatekonomi, näringsliv, börs och världspolitik. Försöker göra det obegripliga begripligt.

Ola Söderlund

Journalist som bevakar privatekonomi, näringsliv, börs och världspolitik. Försöker göra det obegripliga begripligt.

Mest lästa i kategorin