Ryska företaget Invest Plus har enligt uppgift träffat en överenskommelse om att köpa största Ikea-fabriken i landet.
Den svenska Ikea-fabriken har haft sin detaljhandel och produktion i Ryssland pausad efter Moskvas beslut att invadera grannlandet Ukraina den 24 februari i fjol.
Under en kort period återupptog Ikea sin onlineförsäljning i Ryssland förra sommaren.
När det gäller den svenska möbeljättens produktionsanläggning i Novgorod är det företagets största fabrik i Ryssland.
Det är den som det ryska företaget Invest Plus nu säger sig ha slutfört en överenskommelse om att köpa, berättar Reuters.
MISSA INTE: Varningen: Matpriserna kommer att höjas igen [Dagens PS]
Invest Plus: Ikea-affären blev lång process
”Processen att slutföra affären var inte lätt och ganska lång”, säger Invest Plus-ägaren Vadim Osipov i ett uttalande som nyhetsbyrån hänvisar till.
Inblandade parter i affären har varit, förutom svenska Ikea och ryska Invest Plus, både ryska och svenska tillsynsmyndigheter samt Rysslands industri- och handelsdepartement, framgår det.
”Vårt mål är att återställa den mycket populära och kvalitetsproduktionen av Novgorod-fabriken till Rysslands möbelmarknad så snabbt som möjligt”, säger Osipov, enligt Reuters som även uppger att Invest Plus garanterar att behålla de anställda i Novgorod-fabriken i minst ett år.
Inom två till tre månader är det tänkt att fabriken ska ha full produktion.
Läs även: Ikea tjänar fortfarande storkovan i Ryssland [Dagens PS]
Missa inte: Norsk ammunition till Ukraina stoppas – av kattvideor [Dagens PS]