Dagens PS

Har kostat 187 miljoner – sålt för en tia

Kokainfartyget MV Matthews som kostat 187 miljoner har sålts för en tia och lämnar Irland
MV Matthews har nu, efter att ha varit i hamn i Cork sedan 2023, fått lämna Irland. Kokainfartyget som kostat staten 187 miljoner har sålts för en tia. (Foto: Garda)

Kokainfartyget MV Matthews har sålts för motsvarande en tia efter att ha kostat staten drygt 187 miljoner. Nu kan det lämna Cork och Irland.

Det handlar om det kokainfartyg som stod och står i centrum för Irlands största narkotikabeslag någonsin.

Bulkfartyget MV Matthews på 28 000 ton och registrerat i Panama, beslagtogs 26 juni 2023.

Det gjordes efter en dramatisk insats till havs utförd av irländska flottan, polisen, specialförbandet Army Ranger Wing, flygvapnet och tullen.

Vid insatsen beslagtogs 2,2 ton kokain som återfanns på fartyget, värderat till motsvarande cirka 1,7 miljarder kronor.

Nu sväller kungliga kokainhärvan. Dagens PS

Största beslaget i Europa

Det var det största kokainbeslaget någonsin på Irland och det största i Europa under 2023.

Polisen grep sex besättningsmän och två män som bemannat det mindre följefartyget Castlemore, som sjönk utanför Wexfords kust.

Efter rättegång i Central Criminal Court i juli förra året, utdömdes fängelsestraff från 13,5 till 20 år.

Fartyget, MV Matthews, har behövt bevaras och förvaras som bevismaterial. Kostnaden för förtöjning i hamn och underhåll i Corks hamn har uppgått till 17 miljoner euro, motsvarande 187 miljoner kronor, sedan tillslaget, skriver Irish Independent.

Kungligheten i kokainhärvan: ”Var aldrig meningen”. Dagens PS

Dryga kostnader i flera år

Tullmyndigheten har betalat 4 miljoner euro för hamnplats och underhåll av fartyget på 7,4 miljoner euro.

Till detta har bland annat kommit kostnad för bemanning i två år och nio månader, i den delen totalt 5,4 miljoner euro på myndigheten.

Dessutom har forensisk datautvinning, registrering och besiktningsarbeten med mera kostat myndigheterna nästan 170 000 euro.

Nu kan man i alla fall räkna bort ungefär en tia från de 187 miljonerna. De irländska myndigheterna har sålt MV Matthew för en dollar.

Köpare är ett internationellt rederi som till att börja med ska bogsera fartyget till Varna i Bulgarien.

Problemet med fartyget – ur den synvinkeln – har alltså varit att det inte kunnat säljas förrän dess roll som bevismaterial var över.

Dessutom fanns det ”betydande regulatoriska och juridiska krav” att uppfylla, vilket enligt myndigheterna var extra komplicerat eftersom företaget använts för knarksmuggling.

Paraply? ”För fjolligt och för franskt”. Dagens PS

Efter det stora beslaget på Irland har flera stora kokainbeslag följt runt om i Europa. Här visar polisen i Spanien upp ett på elva ton. (Foto: Paul White/ AP-TT)

Problemet: Ingen ägare

Nästa hinder var att ingen ägare till fartyget trädde fram, vilket möjligen inte känns helt oväntat.

Det slutade med att den irländska skattemyndigheten fick registrera sig som ägare hos Panamas sjöfartsmyndighet, fartygets flaggstat.

Efter det kunde skattemyndigheten äntligen sälja fartyget och få det flyttat från Corks hamn efter flera år. Och ordspråket ”mycket väsen för lite ull” kan möjligen uppdateras till ”mycket jobb för en dollar”.

Sjönk med fyra kilo plutonium: ”En tidsinställd bomb”. Dagens PS

Mest lästa i kategorin