E-handelsbjässen Amazons serverhall i Västerås hade inte det skydd som krävs för att hindra läckage från farligt avfall. Därför åker techjätten på böter.
Amazon bötfälls för brott mot miljökrav


Mest läst i kategorin
Enligt Nyhetsbyrån Siren, som berättar om händelsen, ska Amazon betala böter för att invallningarna i Amazons serverhall i Västerås saknade korrekt skydd som ska hindra farligt avfall att läcka ut.
Det är åklagarmyndighetens riskenhet för miljö- och arbetsmiljömål som konstaterar att Amazon gjort sig skyldig till otillåten miljöverksamhet.
I det strafföreläggande som utfärdats krävs e-handelsföretaget på 100 000 kronor i en bot, uppger Siren, bland annat i en artikel på DN.se.
“Det är illa naturligtvis. Nu är det kanske inte en uppenbar olycksrisk då utrustningen är helt ny. Men de krav som ställs i villkoren är en förutsättning för att verksamheten ska få bedrivas”, säger Mikael Wulff, miljöskyddshandläggare på länsstyrelsen i Västmanland till Siren.
I en skriftlig kommentar förklarar Amazon att felet omedelbart åtgärdas, vilket Mikael Wulff bekräftar.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.
Mineko är ett prisvärt bokföringsprogram till soloföretagare med en omsättning under tre miljoner. Mineko har endast en prisnivå, inga påbyggnadspaket eller finstilta villkor. Prova gratis i 30 dagar, därefter 49kr/mån.









