Dagens PS

Chefsekonom: Känns som all olycka drabbat oss

Arbetsförmedlingen
Arbetsförmedlingen ser inga "stora varningsflaggor" och rapporterar att arbetsmarknaden "är fortsatt motståndskraftig". (Foto: TT)

Ljusglimtarna finns i svensk ekonomi men SBAB:s chefsekonom Robert Boije är bekymrad: ”Det känns som att all världens olycka drabbat oss”.

Robert Boije, chefsekonom på SBAB, intervjuas i Dagens Nyheter med anledning av bolånebankens prognos.

Enligt den kommer läget i svensk ekonomi att försämras ytterligare med bland annat en arbetslöshet som ökar med 0,8 procent i år till 8 procent vid sidan av minskad köpkraft för hushållen orsakad av inflationen.

Läs även: Sveriges ekonomi sämst i EU – igen

Och: Så säger Svantesson om Sveriges usla ekonomi

Som Dagens PS också har rapporterat i veckan skenar nu varslen med drygt 12 800 varslade bara under de tio första dagarna i februari.

Läs mer om det: Ny statistik: Över 12 800 varslade i februari

Visserligen sjönk arbetslösheten i januari, som vi också berättat och där är det mest positiva att långtidsarbetslösheten äntligen går ned.

Läs mer: Glad överraskning: Arbetslösheten sjunker

Och: Långtidsarbetslösheten på treårslägsta – ”positiv utveckling”

Chefsekonom Robert Boije vågar ändå inte vara optimist. Han tror som framgår i SBAB:s prognos att arbetslösheten stiger.

”Många arbetsgivare varslar inte folk på en gång. Det finns en viss fördröjning mellan en nedgång i ekonomin och att man får en effekt på arbetsmarknaden”, säger han till DN.

Läs vidare: Varslen flest i Sveriges tillväxtmotor Stockholm

Och: Nordea: Ingen svensk region får tillväxt i år

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Mest lästa i kategorin