Dagens PS

Tunga institutioner dumpar Handelsbanken – storsäljer aktier

SHB
Handelsbanken, SHB, spår en rad tunga räntehöjningar och konstaterar att förtroendet för Riksbanken är rejält naggat i kanten. (Foto: TT)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 12 okt. 2021Publicerad: 12 okt. 2021

Svenska institutioner som pensionsbolag storsäljer aktier i Handelsbanken. Enbart i september såldes 22 miljoner aktier.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Institutionerna flyr Handelsbanken visar nya siffror från ägardatatjänsten Holdings.

Förra månaden sålde investerare som pensions- och försäkringsbolag över 22 miljoner aktier i storbanken, ett värde som uppgår till omkring 2,3 miljarder kronor eller 1,1 procent av kapitalet.

Enligt Di är har det inte sålts fler aktier i Handelsbanken de senaste fem åren under en särskild månad, än i september.

Dumpade hela innehavet

Carnegie Fonders Sverigefond dumpade hela sitt innehav i september – hela 5,75 miljoner A-aktier – till ett värde över en halv miljard kronor.

Samtidigt har banken varit en god placering där A-aktien har stigit med 36 procent på ett år, vilket placerar aktien som den åttonde bästa i OMXS30 under det gångna året.

Läs även: Experter till attack mot Handelsbanken

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

pris och lågt förmånsvärde. Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS