Bioteknikbolaget Cellink har genomfört riktade emissioner om 946 miljoner kronor. Kapitaltillskottet kommer att bland annat att användas för att finansiera köpet av life science-bolaget Scienion.
Svenskgrundade Cellink tar in nära miljarden


Mest läst i kategorin
Emissionerna har skett genom ett så kallat accelererat bookbuilding-förfarande, utfört av Carnegie och JP Morgan. Kursen var 160 kronor, vilket är cirka 1,7 procent under gårdagens stängningskurs.
Syftet med emissionerna är att finansiera köpet av tyska Scienion samt skapa utrymme för en förvärvsagenda. Utöver starkt stöd från befintliga aktieägare deltog flera nya svenska och internationella institutionella investerare, uppger företaget.
Totalt emitterades 5 912 477 nya aktier. Av dessa behöver 1 625 000 aktier godkännas vid en extra stämma den 11 september.
Det var känt att Cellink skulle genomföra emissionerna i syfte att finansiera sitt nyligen presenterade förvärv. Det som är nytt är villkoren för emissionen.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Få unik tillgång till den nordiska high yield-marknaden och exklusiva investeringsmöjligheter i nordiska tillväxtföretag.