Efter ett helt galet år för ädelmetaller borde det kanske vara slut på överraskningar. Men marknaden håller inte med.
Marknaden spårar ur: Tre ädelmetaller slår rekord – samma dag


Mest läst i kategorin
Att följa priset på guld, silver och platina under 2025 har varit smått galet. Rekorden har avlöst varandra och samtliga av dessa tre ädelmetaller har turats om att vara på topp när det gäller den procentuella årliga ökningen.
När vi närmar oss årsskiftet står silver och platina, av olika skäl, långt över guldet när det gäller värdeökning sedan årets början. Allra mest har Platina ökat, som rusat över 150 procent i skrivande stund.

Lik- och olikheter bland stora ädelmetaller
Det är förstås ingen slump att samtliga av de mest välkända ädelmetaller går bra i år. Oro på andra marknader har gett stark skjuts för alternativa investeringar. En svag dollar gynnar rekordyran.
Guldet gynnas av sin status som klassisk värdebevarare, och intresset för guld har säkerligen varit en bidragande faktor för att öppna fler investerares ögon inför andra ädelmetaller.
Men platina gör stora ökningar baserat på ett enormt underskott på marknaden, som bedöms bli ännu värre när EU skjuter upp det planerade förbudet mot tillverkning av bensin- och dieselbilar.
Enorma osäkerheter rörande USA:s ekonomi bidrar också till att driva upp priserna på ädelmetaller och bedöms vara den huvudsakliga faktorn bakom det nya rekordrallyt i guld. Marknaden ser ytterligare räntesänkningar och ekonomiska motgångar framför sig.

Chefredaktör på Realtid som gästar på Dagens PS med ojämna mellanrum. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Chefredaktör på Realtid som gästar på Dagens PS med ojämna mellanrum. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.









