Blå diamant kan slå rekord på auktion

Blå diamant
"The De Beers Cullinan Blue" förväntas slå rekord på auktion inom kort. (Foto: Sotheby's)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 17 feb. 2022Publicerad: 17 feb. 2022

En blå diamant, som uppskattas till en av världens mest värdefulla, kan snart säljas för över 48 miljoner dollar enligt auktionshuset. Sotheby’s.

“The De Beers Cullinan Blue” är den största blå diamanten som läggs ut på auktion, enligt ett pressmeddelande från Sotheby’s som gick ut på onsdagen, uppger CNN.

Blå diamant kan slå rekord

Ädelstenen, som har 15.10 karat, beskrivs som “exceptionellt sällsynt” där Sotheby’s tillade att endast fem ädelstenar över 10 karat någonsin har dykt upp på auktion, och ingen har någonsin varit över 15 karat.

Den sällsynta diamanten hittades i Sydafrikas Cullinan-gruva förra året och har nått den högsta rankingen enligt de standarder som färgade diamanter bedöms efter. Den kategoriserades som “fancy vivid blue” av GIA – den högsta möjliga färggraderingen, som enbart har tilldelats 1 procent av de blå diamanter som skickats in till organisationen.

“Blå diamanter av alla slag är sällsynta på marknaden, men den här är den sällsynta av de sällsynta; ingenting av liknande kaliber har dykt upp på auktioner de senaste åren”, uppgav Patti Wong, ordförande för Sotheby’s Asia, i pressmeddelandet.

“The De Beers Cullinan Blue” kommer auktioneras under Sotheby’s Hong Kong Luxury Week i slutat av april.

Anledningen att man kunnat sätta en uppskattad prislapp på över 48 miljoner dollar, eller upp emot motsvarande en halv miljard kronor, är att en annan blå diamant “Blue Moon of Josephine” på 12.03 karat, såldes på auktion för 48,4 miljoner dollar 2015. Den diamanten håller det nuvarande auktionsrekordet för pris-per-karat bland världens hittills sålda ädelstenar.

Läs även: Enorm svart diamant tros komma från rymden

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin