Enligt en tung investeringschef är värderingarna i oljeaktier attraktiva – prisfallen och recessionshotet avskräcker inte från köp.

ANNONS

CNBC rapporterar att Dan Pickering, investeringschef på Pickering Energy Partners, lyfter oljeaktier trots fallande råoljepriser.

Varken det eller oron för en recession hindrar från köptillfällen i sektorn, anser han.

Han hävdar att oljebolagen har ”dramatiska kassaflöden”, det vill säga extremt starka kassaflöden och att balansräkningarna är lika sunda nu som de varit de senaste årtiondena.

Dessutom är värderingarna låga, oljeaktier är billiga även om priset på olja fortsätter falla, anser han.

Här är oljeaktierna i guruns börsportfölj

Hans favoritaktier är, framgår det på CNBC, Devon Energy, Diamondback Energy och Antero Resources samt Schlumberger.

Investmentbankjätten Goldman Sachs tror också starkt på flera aktier inom energisektorn med fokus på Diamondback Energy, EQT och Chesapeake Energy, enligt artikeln.

I går, måndag, handlades Brentoljan för omkring 94 dollar fatet medan den amerikanska WTI-oljan hade ett pris på 88 dollar per fat.

I juni kostade oljan över 120 dollar fatet.

ANNONS
ANNONS

Dan Pickering tror att efterfrågan på olja står sig förhållandevis bra och att oljepriset är runt 100 dollar fatet i slutet av i år.

Läs även: Så investerar Warren Buffett – fem trumfkort [Dagens PS]

Läs mer: Wall Street-guru: Därför investerar du fel [Dagens PS]