ANNONS
Företrädesemission 18 sep - 2 okt 2023

Mer än dubbel skattesmäll hotar ISK-sparande

Uppdaterad: 22 maj 2022Publicerad: 22 maj 2022
skattesmäll ISK
Stigande räntor gör att sparare med ISK-konton riskerar mer än dubbel skattesmäll, skriver Dagens Industri. Bilden är tagen i ett annat sammanhang. (Foto: TT)

Stigande räntor gör att sparare med ISK-konton riskerar mer än dubbel skattesmäll, skriver Dagens Industri.

ANNONS
ANNONS

“Nu har räntorna stigit så pass mycket att ISK-skatten, om ränteläget står sig, kommer att dubblas och mer därtill”, förklarar tidningens Agnetha Jönsson i en analys.

Hon konstaterar att ISK-konton är förmånliga, men inte alltid så förmånliga som det framställs.

Den som har sparformen vet att det är en årlig schablonskatt som beräknas på kapitalunderlaget.

Skatten utgår från snittvärdet på tillgångarna samt insatta pengar och överförda värdepapper.

“Skatten är 30 procent av statslåneräntan den 30 november föregående år, plus en procentenhet, med ett räntegolv på 1,25 procent”, konstaterar Di:s skribent.

Nu när räntorna stiger och om de fortsätter göra det kommer ISK-skatten att dubblas och ännu mer än så, varnar Jönsson.

“Det är något investerare bör ha i beaktande vid valet av sparform”, skriver hon.

Läsa hela artikeln.

Läs även: Då riskerar ISK-sparare dubbel skattesmäll

Läs också: Då blir ISK-sparandet som ”en tom plastpåse” 

 

ANNONS
ANNONS
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Mångårig journalist med erfarenhet från en rad medier.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Mångårig journalist med erfarenhet från en rad medier.

ANNONS
Företrädesemission 18 sep - 2 okt 2023

Investera i svensk innovation som begränsar hjärnskador. Medicintekniska PolarCools CE-märkta produkt, PolarCap® System, används som akut behandlingsmetod vid hjärnskakningar och upprepade smällar mot huvudet. Bolagets vision är att kontrollerad kylning av huvud- och nackskador ska bli en standardbehandling för att begränsa hjärnskador. Försäljningen ökar snabbt och nu genomförs en nyemission för att klara av expansionen.

Läs mer & teckna här