Enligt ECB-toppen, Greklands centralbankschef Yannis Stournaras, är oron för en recession i euroområdet både ”verklig och berättigad”.
Centralbankschef: Skäl till oro för recession

Det säger den grekiska centralbankschefen i en intervju med en cypriotisk tidning.
Till stöd för sitt utspel hänvisar Yannis Stournaras till de ökade spänningarna i Mellanöstern, som han konstaterar orsakar störningar i energiutbudet sedan Europeiska centralbanken, ECB, förra veckan lämnade räntorna oförändrade.
Yannis Stournaras, som är ledamot i ECB:s råd, tillika centralbankschef i Grekland, förklarar i intervjun med den cypriotiska tidningen Phileleftheros att det inte finns några tecken på att högre energipriser har större inverkan på inflationen.
Läs också: Inflationssmäll i Europa – kan slå mot din plånbok DagensPS
ECB-toppen: Allt hänger på chockens intensitet
Samtidigt menar han att det är för tidigt att dra några slutsatser än. Han varnar dock för andrahandseffekter i krisens spår, som exempelvis ett ökat löne- och pristryck. Det spär också på inflationsförväntningarna, säger han.
”Vårt svar kommer att bero på chockens intensitet, varaktighet och överföringskanaler”, säger Stournaras i intervjun om ECB.s agerande framöver.
”Om chocken visar sig vara övergående och utan betydande andrahandseffekter, kommer ingen justering av penningpolitiken att krävas.”
Han tillägger att om inflationsproblemet blir stort, men inte ihållande, då kan ECB göra ”en avvägd justering” för att dämpa andrahandseffekterna av det.
Läs även: Lagarde kan lämna ECB-posten i förtid – efter taktikspel Realtid
Centralbankschefen öppen för robusta åtgärder
”Om det leder till en stor och ihållande avvikelse för inflationen från målet, då bör responsen vara robust”, säger den grekiska centralbankschefen om det ett sådant scenario skulle uppstå.
Om kriget mot Iran fortsätter är förväntan att ECB på nästa möte höjer räntorna. I vart fall om energipriserna rör sig i en oroande riktning.
Det skriver amerikanska CNBC med hänvisning till källor med insyn i saken.
Läs vidare: Så påverkar AI inflationen – ny utmaning och möjlighet för centralbankerna DagensPS
Läs mer: Ekonomer i ny mätning: Då höjer ECB räntan DagensPS





