Svenska hårdvarustartupen Atech stänger sin första kapitalrunda på 800 000 dollar, cirka 7,4 miljoner kronor, med Lovable som investerare. Nu ska vem som helst kunna bygga robotik.
"Lovable för hårdvara" tar in miljoner – från just Lovable

Vi har tidigare rapporterat om det svenska AI-undret Lovable, som just nådde en värdering på över 60 miljarder kronor. Nu backar bolaget den nystartade hårdvarustartupen Atech, som självutnämnt sig till just ”Lovable för hårdvara” i en kapitalrunda om 800 000 dollar, motsvarande drygt 7,4 miljoner kronor.
Investeringsrundan stängdes inom en vecka
Snabbt gick det också. Atechs plan var att ta in 300 000 dollar, och in kom istället 800 000 dollar, på bara 4 arbetsdagar.
Rundan leds av Emblem och Nordic Makers, med scoutinvesteringar från Sequoia och Andreessen Horowitz via Felix Haas respektive Blaise-grundaren Alexander Wikström. Zendesk-grundaren Alexander Aghassipour är också med på ägarlistan.
Modular hårdvara med AI-styrning
Atech grundades tidigare i år av David Stålmarck, Tomas Harmer och Vladimir Baran efter att de träffades på ett hackerspace i Köpenhamn. Produkten bygger på modulbaserade komponenter likt ett Lego-kit.
Just nu finns 22 stycken i ett ”early adopter kit”, inklusive sensorer, motorer och skärmar. Användaren sätter ihop modulerna och styr dem via AI-promptar. Affärsmodellen är intressant: Hårdvaran säljs till inköpspris medan intäkterna hämtas hem via mjukvaran.
PS analys
Atechs affärslogik påminner om hur Lovable själv opererar, mjukvaran är pengamaskinen och inträdesbiljetten säljs billigt. Det är en beprövad modell, men hårdvarubolag möter en fundamental utmaning som mjukvarubolag slipper: lager, logistik och tillverkningskostnader som skalas dåligt.
Det verkligt intressanta blir om Lovable nu börjar bygga ett ekosystem bortom ren mjukvara och positionerar sig som en plattformsspelare även i den fysiska världen. Det vore ett betydligt mer ambitiöst spel än vad marknaden hittills har räknat med.
Läs även: Jacobson startar bank – igen: ”Är allergisk mot exitplaner”





