Dagens PS

Experter: Luften går ur Spac-bolag

småsparare
Avanzas sparekonom Nicklas Andersson är förbryllad, det är även småspararna – hur ska Roger Akelius attack på Castellums vd Rutger Arnhult tolkas? (Foto: TT och Press / montage)

Den skållheta trenden med Spac-bolag har svalnat betydligt, konstaterar flera experter. ”Jag tror fenomenet med Spac i Sverige håller på att ebba ut”.

Det säger Carl Armfelt, förvaltare på teknik- och innovationsinriktade TIN Fonder, till Svenska Dagbladet.

I våras var Spac-bolag heta, men nu tycks luften ha gått ur dem, enligt ett par experter.

Sparekonomen Nicklas Andersson på Avanza tror att Spac-bolag riskerar att glömmas bort på Stockholmsbörsen.

”Det är i och för sig inte konstigt att det inte händer så mycket med börskursen så länge man inte har genomfört någon affär. Men visst finns det en risk för att de blir lite bortglömda”, säger han till tidningen.

Bures Spac-bolag störst i Sverige

Carl Armfelt menar att behovet av Spac-bolag inte är lika stort i Sverige som i USA, där det är svårare att komma in på börsen.

Men även i USA har intresset för Spac svalnat, framgår det.

Största Spac-bolaget i Sverige är riskkapitalbolaget Bures ACQ Bure vars börsvärde uppges vara 3,5 miljarder kronor.

I dag finns fyra Sparbolag noterade på börsen i Sverige, men enligt SvD har endast ett av dem stigit efter noteringen medan övriga handlas till rabatt.

Bland småsparare har intresset för Spac varit stort, bara på Avanza finns 28 000 investerare i svenska Spac-bolag, enligt artikeln.

Spac är en förkortning av Special Purpose Acquisition Companies.

Läs även: Spac-bolag till börsen – köper du grisen i säcken?

Läs mer: Bankchefen: Spac-bolagen här för att stanna

Ola Söderlund

Journalist som bevakar privatekonomi, näringsliv, börs och världspolitik. Försöker göra det obegripliga begripligt.

Ola Söderlund

Journalist som bevakar privatekonomi, näringsliv, börs och världspolitik. Försöker göra det obegripliga begripligt.

Mest lästa i kategorin

Fonderna fick stryk av börsen – personalen tog ut 200 miljoner

22 okt. 2026
Fastpartner

Penningtvättshärva skakar miljardären Sven-Olof Johanssons fastighetsbolag

23 okt. 2026