Dagens PS

Analys: Nordea tror på Fingerprint

Nordea höjer i en analys förväntan på Fingerprint Cards aktie. (Foto: TT)
Nordea höjer i en analys förväntan på Fingerprint Cards aktie. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 24 juli 2018Publicerad: 24 juli 2018

Fingerprint Cards försäljning var oväntat hög samtidigt som vinsten tyngdes av engångsposter, anser Nordea med hänvisningar till rapporten för det andra kvartalet, i en betalanalys.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Handeln med börshandlade fonder exploderar i Sverige. Enligt färska siffror från Nasdaq har ETF-omsättningen ökat med hela 67 procent på ett år.
Spela klippet

Globala börstrenden får fäste Sverige: Har ökat med 67 procent

19 nov. 2025
ANNONS

Försäljningen kom in 31 procent högre än väntat för det andra kvartalet. Nordea överväger möjligheten att Fingerprints marknadsandel inte har sjunkit så mycket som de antog tidigare. Vidare framgår det av analysen att bolaget måste göra vinst i kommande kvartal för att inte oroa sig över kassan, som nu ligger på 440 miljoner kronor.

Rörelseresultatet tyngdes av bland annat omstruktureringskostnader och nedskrivningar av lagret och hamnade på negativa 578,2 miljoner kronor.

Nordea höjer förväntningarna de kommande kvartalen med tanke på den högre försäljningen men på längre sikt är intäktsprognosen mestadels baserad på nya områden och har därför inte förändrats. Nordea upprepar ett oförändrat värde på 5,5-9,6 kronor per aktie.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS