Stephen Kings dystopiska thriller The Long Walk har fått en flygande start på streaming. Bara ett dygn efter premiären på HBO Max gick filmen upp som etta på tjänstens topplista – efter en lång resa från ”ofilmbar” kultroman till biosuccé.
Stephen Kings "ofilmbara" roman toppar HBO Max – efter bara ett dygn

Romanen ansågs omöjlig att filmatisera
Stephen King skrev The Long Walk redan 1979, men boken levde i årtionden med stämpeln ”ofilmbar”. Flera namnkunniga regissörer, däribland George Romero och Frank Darabont, försökte få projektet i hamn – utan att lyckas.
Till slut blev det Francis Lawrence, regissören bakom Constantine och flera The Hunger Games-filmer, som tog sig an uppdraget, rapporterar Indedpendent.
Matt Damons extrema förvandling inför storfilmen Odysséen
Matt Damon har spelat hårdföra hjältar i över 20 år. Men att komma i toppform inför Christopher Nolans storfilm Odysséen var betydligt tuffare än att bli
Stephen King hade ett tydligt krav
King själv var delaktig i filmatiseringen och hade en enda tydlig önskan: våga visa våldet.
”Om ni ändå inte tänker visa det, gör inte filmen alls”, sa King i en intervju med The Times inför premiären.
Han har samtidigt kritiserat moderna superhjältefilmer för att visa enorm förstörelse utan några verkliga konsekvenser.
”Man ser hela stadskvarter förstöras, men inte en droppe blod. Det känns nästan pornografiskt”, sa författaren.
Manusförfattaren JT Mollner har berättat att både King och filmbolaget Lionsgate ville att filmen skulle behålla den råa ton som gjort romanen till en kultklassiker.

En dödlig tävling
Filmen kretsar kring en brutal tv-sänd promenadtävling där deltagarna måste fortsätta gå. Den som saktar ner eller bryter mot reglerna avrättas på plats.
Blev en ekonomisk succé
När filmen gick upp på bio drog den in omkring 63 miljoner dollar världen över, trots en produktionsbudget på cirka 20 miljoner dollar.
Nu ser den ut att få ett nytt liv på streaming, där intresset varit så stort att The Long Walk direkt klättrade till förstaplatsen på HBO Max. För en roman som länge betraktades som omöjlig att filmatisera är det ett ganska tydligt kvitto på att Stephen King fick rätt till slut.
Nu tackar han för sig – efter 70 år i Hollywood
Han har spelat cowboy, polis, krigshjälte, boxningstränare och sur gammal granne. 70 år i Hollywood är slut. Nu verkar det som att en av filmhistoriens





