Matchtröjan som kan dra in miljonbelopp på auktion

LeBron James
En åtråvärd matchtröja står på spel på Sotheby´s i januari nästa år. (Foto: TT)
Jennie Nysted
Jennie Nysted
Uppdaterad: 20 dec. 2022Publicerad: 20 dec. 2022

När en matchtröja från en av världens största basketspelare ska gå på auktion är det en stor sak. Nu håller både världen och fansen andan för LeBron James gamla Miami Heat-tröja, som kan komma att dra in ett miljonbelopp på Sotheby´s nästa år.

Det handlar om en speltröja som rankas som den mest värdefulla genom tiderna och trumfar plagg från idrottsmän som Michael Jordan och Diego Maradona.

Vi talar förstås om tröjan som den världsberömde basketspelaren LeBron James bar under NBA-finalen 2013, skriver Robb Report.

LeBron James

LeBron James matchtröja från 2013 trumfar tröjor från giganter som Maradona och Michael Jordan. (Foto: Twitter/Sotheby´s New York)

Dramatisk match – historisk seger

Är du ett inbitet basketfan minns du kanske att det var en dramatisk match, där James pressades hårt under första halvlek, men lyckades leda Miami Heat till en 95-88-seger mot Spurs.

En fjäder i hatten som kom att bli en av de viktigaste i stjärnans karriär, såväl som i NBA:s finalhistoria, vilket den vita tröjan nu blivit en symbol för.

En prislapp som får de flesta att svettas

Auktionen som kommer att hållas på Sotheby’s i New York den 27 januari 2023 rymmer utöver James matchtröja även historiska föremål som kinesiska terriner från 1700-talet och ett unikt huvud föreställande Buddha gjort av koppar. Det senare värt omkring 300 000 dollar, motsvarande 3,1 miljoner kronor.

Vad gäller LeBrons tröja får den som ämnar lägga ett bud räkna med att priset hamnar på mellan 3 till 5 miljoner dollar, motsvarande 51 miljoner kronor, skriver Robb Report.

En prislapp som bör få de flesta att börja svettas, både på och utanför basketplanen.

LeBron James värd 53 miljarder dollar

Det var tidigare i år som det stod  klart att LeBron James skrivit på för ytterligare två år med Los Angeles Lakers.

En deal som garanterar att 37-åringen kommer att dra in totalt 532 miljoner dollar, motsvarande 53 miljarder kronor, under sin karriär. Vad tröjan landar på i pris återstår att se.

Vill du läsa mer om kultur, nöje och underhållning? Så här enkelt skaffar du vårt kostnadsfria nyhetstjänst!

Läs även: Mozarts noter väntas gå för 1,4 miljoner på Christie´s

Jennie Nysted
Jennie Nysted

Jennie Nysted
Jennie Nysted