Auktionshus i kris – försäljningen rasar

Auktionhus
Efter guldåret i fjol tappar nu flera av världens stora auktionshus försäljning. (Foto: TT)
Jennie Nysted
Jennie Nysted
Uppdaterad: 11 aug. 2023Publicerad: 11 aug. 2023

Fjolåret blev en succé för flera av världens stora auktionshus. Nu tycks trenden dock ha mattats av och en nedgång kan vara att vänta.

Ett tapp i försäljning på 40 procent. Så ser siffrorna hittills ut för Phillips, ett av världens ledande auktionshus, rapporterar Robb Report.

Ett dystert facit för perioden, som kan ställas mot fjolårets blomstrande försäljning som uppgick till närmare 750 miljoner dollar, motsvarande 8 miljarder kronor.

Tapp på 30 procent

Nu har den globala försäljningen på Phillips sjunkit till 453 miljoner dollar för motsvarande period. Alltså omkring 4,8 miljarder kronor.

Av dessa står auktions- och privatförsäljning för 409 miljoner dollar. En sektor som minskat med närmare 30 procent.

En titt på den privata försäljningen visar att även den dalat markant, från 156 miljoner dollar i fjol till 44 miljoner dollar så här långt.

Flera auktionshus tappar

Ett resultat som skaver sett till förra årets succé då Phillips, tillsammans med auktionshusen Sotheby’s och Christie’s gjorde en stark comeback efter pandemin. Mycket tack vare onlineförsäljning.

Nu kan en nedgång på marknaden alltså vara att vänta, då även Christie’s tappat närmare 20 procent i försäljning under det första halvåret i år.

Relaterade artiklar:

Elvis minkpäls såld för kunglig summa

Guldår för vin och sprit på Sotheby’s

Jennie Nysted
Jennie Nysted

Jennie Nysted
Jennie Nysted

Hej egenföretagare! Ekonomisk trygghet även för dig.

Vet du om att du som egenföretagare får värdefull rabatt på försäkringar och avtal som medlem i Unionen? Kontakta oss så berättar vi mer.

Läs mer