Auktionerar Picasso och Warhol-konst efter bitter skilsmässa

Sothebys
Konst från bland annat Picasso och Warhol auktioneras ut av Sotheby's. (Foto: Sotheby's)
Daniel Jacobs
Daniel Jacobs
Uppdaterad: 18 feb. 2022Publicerad: 18 feb. 2022

En av konstvärldens mest spektakulära samlingar med verk av Pablo Picasso, Mark Rothko och Andy Warhol auktioneras nu ut av Sotheby’s på begäran av domstol efter miljardärers bittra skilsmässa.

Verken av modern konst har tillhört fastighetsutvecklaren Harry Macklowe och hans fru Linda, som spenderade 40 år med att samla på sig konst från 1900-talets stora mästare, skriver Associated Press.

Efter att de skiljde sig 2016 beordrade en domare att verken skulle säljas som en del av en bodelning efter skilsmässan.

Auktionen som sker på Sotheby’s den 16 maj i New York är om 30 verk från kollektionen. I november såldes 35 verk från kollektionen för motsvarande 6,3 miljarder kronor – den högsta summan någonsin för en Sotheby’s-auktion.

Läs även: Auktionshusen slår nya rekord – öppnar för högre bud