Dagens PS

Upplagt för mer batalj i Polen efter val-skrällen

Polen
Nationalkonservativa Trumpfavoriten Karol Nawrocki blir ny president i Polen. (Foto: Czarek Sokolowski/AP/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 02 juni 2025Publicerad: 02 juni 2025

Med knapp majoritet tog den polske högermannen Karol Nawrocki hem presidentvalet i Polen. Det bäddar för kollisioner med premiärminister Donald Tusk.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

CNN rapporterar om skrällen i det polska presidentvalet där 42-årige Karol Nawrocki, allierad med Polens högerpopulistiska parti Lag och rättvisa (PiS), står som segrare.

Han beskrivs som en nationalist och populist som skrutit om sina bråk med fotbollshuliganer och det som nu hänt kan “torpedera den centristiska regeringens ansträngningar att riva upp arvet av auktoritärt styre i landet”, konstaterar den amerikanska nyhetskanalen.

Inget önskvärt valresultat för Polens premiärminister

I det nyss avslutade presidentvalet tog han hem 50,89 av rösterna, vilket innebar att den favorittippade, liberale borgmästaren i Warszawa Rafał Trzaskowski slogs ut då han bara fick 49,11 procents väljarstöd.

För den sittande premiärministern Donald Tusk blev valresultatet lite av en mardröm, det gör att högerpupulistiska “PiS 10-åriga ockupation av presidentpalatset” nu förlängs, konstaterar CNN.

Och Tusk har satt på sin agenda att eliminera PiS från Polens institutioner, detta ledde också till att han återkommande drabbade samman med den avgående presidenten Andrzej Duda.

Karol Nawrocki är stark anhängare av USA:s president Donald Trump och han uppges ha besökt Vita huset veckorna innan valet.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

För många IT-projekt misslyckas – här är misstagen du måste undvika

22 maj 2025

Tankesmedja: Det är den nyvalda presidentens agenda

För omvärlden men särskilt för EU kommer Nawrockis seger i det polska presidentvalet som en negativ överraskning. Blocket har vänt sig till premiärminister Tusk för att “omintetgöra populismens effekter på demokratin”, vilket blir ett omöjligt uppdrag nu med Karol Nawrocki vid makten.

ANNONS

“Nawrocki, som stöds av det nationalistiska partiet Lag och rättvisa (PiS) och även av USA:s president Donald Trumps administration, har som mål att dra Polen bort från den europeiska huvudfåran i en mer populistisk riktning.

En seger för Nawrocki är ett hårt slag mot Tusks regering. Många av dess lagstiftningsförsök har blockerats av PiS-allierad sittande president Andrzej Duda och det kommer sannolikt att fortsätta under Nawrocki”, skriver Politico.

Segerviss Karol Nawrocki: “Vi kommer att rädda Polen”

Själv sade Nawrocki direkt efter vallokalerna hade stängt, och innan rösträkningen var klar:

“Vi kommer att rädda Polen, vi kommer inte att tillåta att Donald Tusks makt blir fullständig.”

Joanna Sawicka, politisk analytiker vid Polityka Insight, en Warszawabaserad tankesmedja, är övertygad om att många politiska konflikter nu stundar i Polen mellan premiärminister Donald Tusk och den nyvalde presidenten Karol Nawrocki, som har möjlighet att stoppa de flesta av de nya reformer som läggs fram genom veto.

Oppositionen under ledning av Nawrocki kan också komma att sträva efter nyval till parlamentet, även om det är oklart om denna strategi lyckas.

Om inte är ett maktskifte troligt 2027 i alla fall, bedömer Joanna Sawicka, skriver Politico.

Läs även: Ryssland anklagas för polsk valpåverkan Dagens PS

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS