Nya uppgifter talar om att Ryssland skickar migranter till Europa. Smugglingen ska ske via Belarus och hemliga tunnlar till Polen.
Ryssland smugglar migranter via hemliga tunnlar

Nya uppgifter från Polen talar om att Ryssland skickar migranter till Europa via hemliga tunnlar, som en del i sitt hybridkrig mot väst.
Enligt polska källor har Belarus, den ryska marionettstat som bland annat gränsar till Polen, använt specialister från Mellanöstern för att skapa tunnlarna.
Taktiken går i västliga kretsar under namnet ”Great Escape” och anses visa en ny eskalering i hybridkriget mot Europa.
Uppgifterna, i den delen högst obekräftade, talar om att Belarus försökt skicka ”10 000-tals” migranter över Polens östra gräns.
Larmet: Nunnor i Sverige samlar pengar till Putin. Dagens PS
Upptäckte fyra tunnlar
”Poliser från Podlaskie gränsbevakningsenhet har upptäckt totalt fyra tunnlar under gränsen mot Vitryssland, alla under 2025”, berättar överstelöjtnant Katarzyna Zdanowicz vid den polska gränspolisen.
”Fysiska och elektroniska säkerhetsåtgärder vid gränsen, såsom värmekameror och detekteringssystem, gör det möjligt för oss att omedelbart reagera på alla försök till överträdelser av statsgränsen, även underjordiska sådana”, tillägger överstelöjtnanten.
Dokument avslöjar: Rysk kärnkraft hotar grannländerna. Dagens PS
180 migranter via tunneln
Polska myndigheter upptäckte en av de största tunnlarna, nära byn Narewka i östra Polen, i mitten av december.
Den ska ha använts av totalt 180 migranter, främst från Afghanistan och Pakistan, varav majoriteten arresterades efter att ha kommit ut på andra sidan ur den 1,5 meter höga tunneln.
Tunneln sträckte sig cirka 50 meter på den vitryska sidan av gränsen och 10 meter in på den polska sidan.
Videofilmer av själva tunneln visar en smal krypgrundsliknande struktur, med betongstag fästa på sidorna för att förhindra att den kollapsar.
Ballonger togs för drönare – stängde flygplats. Dagens PS
”Belarus är ansvarigt”
En polsk tjänsteman, Marcin Kierwiński, understryker att Polen i slutändan håller den belarusiska regimen ansvarig.
Under Alexander Lukashenko, som har regerat i mer än 30 år, har Belarus spelat en aktiv roll i att stötta Ryssland och Vladimir Putin.
Redan före invasionen av Ukraina 2022 användes Belarus som uppsamlingsplats för att skicka tusentals migranter över den polska gränsen.
Det fick den polska ledningen att bygga ett 200 kilometer långt stängsel med 300 kameror.
Sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina har Ryssland även genomfört dussintals drönarinvasioner och brandbombsattacker mot europeiska flygplatser, samt en rad sabotageattacker mot fabriker och järnvägar som levererar bistånd till Ukraina.

Smugglar via ballonger
Via Belarus har även ballonger med smuggelvaror sänts mot väst, vilket även skapat problem för flygtrafiken.
Taktiken riktade sig från början mot Litauen, men polska tjänstemän säger hos The Telegraph att ballonger, vanligtvis laddade med sändningar av piratkopierade cigaretter, alltmer skickas mot Polen.
När det gäller de aktuella tunnlarna säger Polen att landet är ”mer än kapabelt” att spåra ingångarna och spränga tunnlarna.
Samtidigt är man i den polska ledningen medveten om att man hela tiden måste vara observant på nya tunnelbyggen.





