Från och med i dag är Försvarsmaktens huvuduppgift att försvara Sverige och allierade stater mot ett väpnat angrepp med utgångspunkt i det kollektiva försvaret inom Nato, skriver överbefälhavare Micael Bydén på DN Debatt.
ÖB: Vi kommer att vara vid fronten


Mest läst i kategorin
“Denna förändring är av stor betydelse för oss som nation och för vårt försvar.”
Han konstaterar att Sverige inte är någon frontstat inom Nato, “men vi kommer vara vid fronten med förband”. Det gäller i fredstid, inom ramen för Natos avskräckning, och om Nato behöver gå över från avskräckning till försvar.
ÖB skickar också en passning till politikerna inför det försvarsbeslut som riksdagen ska fatta i höst. Försvarsmakten behöver “handlingsfrihet”, skriver Bydén.
“Ett stelopererat försvarsbeslut som låser oss i detaljer tjänar vare sig nationell eller kollektiv försvarsförmåga väl.”
NIKLAS SVAHN/TT
Relaterade artiklar:
Försvaret taget på sängen av regeringens militärplaner. Dagens PS

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.