Dagens PS

Drönarattack i Moskva: Skärpt säkerhet kring Putin

Ukrainsk drönarattack i Moskva. Skärpt säkerhet kring Putin
Fordon från säkerhetsstyrkorna vid Mosfilmovskaya i centrala Moskva, där en ukrainsk drönarattack genomfördes måndag morgon. (Foto: AP-TT)

Ryssland har kraftigt ökat säkerheten kring Vladimir Putin efter hot om attentat. En drönarattack i Moskva måndag morgon spär på oron.

En drönare har skjutits ner i centrala Moskva, meddelas måndag morgon. Drönaren sköts ned bara sex kilometer från Kreml.

Attacken sker endast fem dagar före den traditionsenliga militärparaden på Röda torget, där Vladimir Putin finns på hederstribunen.

Drönarattacken kommer som ett kvitto på de åtgärder Rysslands säkerhetstjänster på sistone vidtagit för att kraftigt öka den personliga säkerheten kring president Vladimir Putin.

En våg av mord på ryska militära toppar och rykten om attentat och ett eventuellt kuppförsök, har fått säkerhetstjänsten att skärpa säkerheten och installera nya övervakningssystem.

Ukraina attackerar mål 170 mil in i Ryssland. Dagens PS

Uppgraderar all säkerhet

Kockar, livvakter och fotografer som arbetar med presidenten är nu förbjudna att resa med kollektivtrafik.

Många av dem har dessutom fått övervakning i sina hem och besökare i Kremla screenas nu två gånger.

De som arbetar nära den ryske presidenten får enbart använda telefoner utan åtkomst till internet, enligt en västlig underrättelsetjänsts rapport citerad av CNN.

Efter mordet på en högt uppsatt general i december, växte oron. Regimens tår inför växande problem hemma och utomlands, inte minst ekonomiskt, och har dessutom tvingats hantera motgångar på slagfältet i Ukraina.

Putin förbjuder populär app: ”Säkerhetsrisk”. Dagens PS

Putin ställer in besök

Det har bland annat fått säkerhetstjänsten att kraftigt minska antalet platser Putin regelbundet besöker.

Presidenten och hans familj har slutat besöka sina vanliga bostäder i Moskva-regionen och på Valdaj, där Putins sommarresidens finns.

Den ryske presidenten har inte besökt någon militär anläggning hittills under 2026, I stället publicerar Kreml förinspelade bilder av presidenten.

Putin sägs också tillbringa ”veckor i taget” i uppgraderade bunkrar, ofta i Krasnodar nära Svarta havet.

De ryska förlusterna i Ukraina – i väst uppskattade till cirka 30 000 döda och skadade varje månad och med upprepade drönarattacker från Ukraina långt inne i Ryssland -gör att många nu ser situationen som ohållbar.

Planen: Så vill Ryssland ljuga sig till fred. Dagens PS

Vänder sig mot kriget

De ekonomiska påfrestningarna är nu också påtagliga och analysen är att även den Putin-vänliga medelklassen ilsknar till och börjar vända sig mot kriget.

Rapporten talar även om oenighet inom den ryska säkerhets- och militärledningen.

Samma rapport säger att sedan början av mars 2026 har ”Kreml och Vladimir Putin själv varit oroade över potentiella läckor av känslig information, liksom risken för en komplott eller ett kuppförsök riktat mot den ryske presidenten.

”Han är särskilt försiktig med användningen av drönare för ett möjligt mordförsök av medlemmar av den ryska politiska eliten”, tillägger rapporten.

Skador på fastigheten i Mosfilmovskaya i Moskva efter det ukrainska drönarangreppet måndag. Nu skärper Ryssland säkerheten kring Putin. (Foto: AP-TT)

Vill inte ta nya risker

Detaljerna kring den skärpta säkerheten kommer bara dagar innan den årliga paraden på Röda torget 9 maj.

Årets evenemang kommer att ske utan tunga vapen som pansar och missiler och Kremls talesperson Dmitrij Peskov antyder att hoten och de senaste ukrainska attacker på lång distans, är ett skäl.

”Mot bakgrund av detta terroristhot”, säger Peskov, ”vidtas naturligtvis alla åtgärder för att minimera faran.”

Ukraina tar nytt unikt steg i drönarteknik. Dagens PS

Mest lästa i kategorin