Med start den 18 januari börjar två självkörande minibussar att testköra i kollektivtrafiken i Göteborg. Testet, som pågår till slutet av maj, är det första i sitt slag i Göteborg.
Göteborg satsar på självkörande bussar


Teknikdygnet
Uppdaterad: 18 jan. 2021Publicerad: 18 jan. 2021
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Det framgår av ett pressmeddelande.
Projektet kallas S3, Shared Shuttle Services, och är en del av regeringens samverkansprogram ”Nästa generations resor och transporter”.
”De självkörande bussarna ger oss möjlighet att följa utvecklingen av innovationer och lära oss hur de kan komma till nytta för våra kunder”, säger Lars Backström, vd på Västtrafik.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Lagerrensning pågår nu! →

Kjell & Company - Kunskap och tillbehör till hemelektronik. Kjell & Company är ett av Sveriges starkaste varumärken och en ledande aktör inom svensk detaljhandel. Bolaget har mer än 30 års erfarenhet av hemelektronik i kombination med gedigen kunskap och personlig rådgivning. Just nu pågår lagerrensning med mängder av bra deals.
Fynda nu
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS









