Dagens PS

Afry tecknar avtal om elektrifiering av järnvägssträcka

Afry tecknar avtal med Trafikverket
Afry tecknar avtal med Trafikverket för elektrifiering av järnvägssträckan mellan Nässjö och Värnamo. (Foto: TT)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 23 nov. 2021Publicerad: 17 juni 2021

Afry tecknar avtal med Trafikverket för elektrifiering av järnvägssträckan mellan Nässjö och Värnamo. Projektet ska förkorta restiden.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Projektet att elektrifiera järnvägssträckan mellan Nässjö och Värnamo är ett viktigt steg i omställningen till mer hållbara person- och godstransporter. Elektrifieringen möjliggör högre hastigheter, ger minskade koldioxidutsläpp och positiva miljöeffekter genom att gods kan flyttas från väg till järnväg.

Avtalet beräknas vara värt cirka 34 miljoner kronor och påbörjas under 2021.

Läs mer: Afry tecknar avtal med Trafikverket

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

ANNONS
Prylar för livet – se aktuella kampanjer och handla här
CDON logo2

CDON är Nordens ledande marknadsplats. Här hittar du ett ständigt växande utbud av produkter inom gaming, leksaker och elektronik till trädgård, skönhet och produkter för dina husdjur. Prylar för livet helt enkelt.

Se aktuella kampanjer och handla här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS