Dagens PS

Supermodellen: Bojkotta FB och Instagram!

Supermodellen Kim Kardashian West manar till bojkott mot Facebook och Instagram. (Foto: TT)
Kim Kardashian i sin roll som advokat – bevis A i målet om överdrivet självförtroende. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 16 sep. 2020Publicerad: 16 sep. 2020

Fotomodellen Kim Kardashian West uppmanar även sina följare att bojkotta de sociala medieplattformarna.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Kim Kardashian West skrev på tisdagskvällen i ett Twitter-inlägg att hon inte kan sitta och vara tyst medan plattformarna Facebook och Instagram fortsätter tillåta spridning av hat, propaganda och desinformation.

Hon uppmanar även hennes följare att följa med henne i plattformsbojkotten.

Vidare har hon hänvisat till kampanjen #StopHateForProfit. I kampanjen finns fler än 1 200 företag och organisationer som tagit bort sin annonsering från plattformarna.

Facebooks aktiekurs tappade initialt på utspelet för att därefter återhämta sig. Aktien avslutade till sist 2,4 procent högre på tisdagen.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Alla dina digitala tillgångar. Ett konto.

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.

Kom igång!
ANNONS
ANNONS