Dagens PS
Bybit

En ny standard

"Snart blir det förbjudet för människor att köra bil"

(Foto: TT / Montage)
(Foto: TT / Montage)
John Uggla
John Uggla
Uppdaterad: 11 dec. 2023Publicerad: 12 okt. 2017

Joakim Jardenberg om internet och hur det kan vara en överlevnadsfråga för mänskligheten.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Joakim Jardenberg om hur Kalifornien nu tar nästa juridiska steg för att möjliggöra utvecklingen av äkta självkörande bilar.

Alltså bilar där det inte finns förutsättningar för att en människa ska ”ta över ratten”. Om hur det leder in på tankar om progressiv och tillåtande lagstiftning. Men ännu mer om hur det för tankarna till det oundvikliga och självklara i att det snart blir förbjudet för människor att köra bil på allmänna vägar.

Varje dag ger Joakim Jardenberg DagensPS läsare en snabb sammanfattning av dagens snackis. Något intressant från internet- och teknikvärlden i en kort kommentar. Vad handlar det om, varför är det viktigt och vad betyder det för dig? Rakt upp och ner, på cirka fem minuter.

Joakim Jardenberg är bland annat senior rådgivare inom media- och internet, affärsängel, investerare och debattör blandar och ger på nyhetsfronten i den digitala och sociala medievärlden.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Alla dina digitala tillgångar. Ett konto.

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.

Kom igång!
ANNONS
ANNONS