Bostadsbolaget SBB:s vd Ilija Batljan har anhållits för misstänkt brott mot marknadsmissbrukslagen. Aktien rasar med 17 procent som en följd.
Ilija Batljan anhållen – tvåsiffrigt aktieras


Mest läst i kategorin
SBB tillkännagav uppgiften under tisdagseftermiddagen i ett pressmeddelande. Företagets vice vd Krister Karlsson tar över som vd i Batljans frånvaro.
SVT skriver Ekobrottsmyndighetens misstankar kan handla om insiderbrott, olagligt röjande av insiderinformation och förbud mot marknadsmanipulation.
Senast fredag meddelar chefsåklagare Thomas Langrot om Batljan begärs häktad, skriver SvD.
Vid 16-tiden hade SBB:s aktie sjunkit med 16 procent.
Läs mer: Batljans SBB ökar vinsten kraftigt

Kjell & Company - Kunskap och tillbehör till hemelektronik. Kjell & Company är ett av Sveriges starkaste varumärken och en ledande aktör inom svensk detaljhandel. Bolaget har mer än 30 års erfarenhet av hemelektronik i kombination med gedigen kunskap och personlig rådgivning. Just nu pågår lagerrensning med mängder av bra deals.








