Dagens PS

Göteborg sätter upp 250 nya laddstolpar

Göteborg
Då varje laddstolpe kan försörja två bilar får staden 500 nya laddplatser. (Foto: Göteborg Stad)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 08 sep. 2020Publicerad: 08 sep. 2020

Göteborgs Stad och kommunala elbolaget Göteborg Energi sätter upp 250 laddstolpar för elbilar i staden. Stolparna ska primärt koncentreras till centrala Göteborg. Genom projektet “gör vi valet enklare för den som funderar på att skaffa ett elfordon”, säger Göteborg Energis vd Alf Engqvist. 

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Göteborg Energi och Göteborgs Stads Parkering kommer att installera 500 nya laddplatser under hösten och vintern, enligt ett pressmeddelande.

Laddarna är så kallade normalladdare (upp till 22kW) och kommer att finnas på publika parkeringsytor. Varje laddare kommer med två ladduttag.

”Genom att bygga ut stadens laddmöjligheter kan vi öka takten i omställningen av transportsektorn samtidigt som vi gör valet enklare för den som funderar på att skaffa ett elfordon. Intresset för elbilar och laddning ökar kraftigt och Göteborg ligger i framkant när det gäller antalet laddare”, säger Alf Engqvist, vd på Göteborg Energi.

“Att det finns ett väl utbyggt laddnätverk är viktigt av många skäl, inte minst för Göteborgs attraktivitet som besöksdestination och som möjliggörare för andra aktörers satsningar”, säger han vidare

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Passande bildelar och biltillbehör online — allt för din bil
Autodoc logo

Är du en bilentusiast som själv ser efter din bil? Hitta och jämför bildelar online från ledande tillverkare i vår svenska webbutik. Att köpa bildelar av hög kvalitet på nätet för alla fordonsmodeller är enkelt – vi hjälper dig att hitta rätt reservdelar med bara några få klick!

Handla enkelt hos Autodoc här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS