Dagens PS

De är Nexans ingenjörspartner vid fabriksutbyggnad

Afry fynd
Afry har gått allt annat än bra på börsen i år och värderingen attraherar och gör aktien till "ett fynd", enligt Placera. (Foto: Afry)

Nexans vill möta den ökande globala efterfrågan inom elektrifiering och har gett Afry ingenjörsuppdraget för utbyggnaden av sin kabelfabrik i Halden i Norge. 

En nyckelfaktor för den europeiska energiomställningen är högspänningskablar. De är behövs för att koppla samman europeiska länder och därmed stabilisera energiproduktionen från förnyelsebara energikällor.

Det franska kabelbolaget Nexans har gjort ett strategiskt skifte och ska fokusera på elektrifiering, något som till stor del drivs av den enorma tillväxttrenden inom havsbaserad vind. Fram till 2030 förbereder sig Nexans på en 250-procentig tillväxt på marknaden för havsbaserad vindkabel.

”Detta är en viktig global investering för Nexans och vår fabrik i Halden. Investeringen kommer att bidra till Nexans-koncernens nya strategi Electrify the Future”, säger Rune Nordal, Projektledare på Nexans, i ett pressmeddelande.

Han säger vidare att att det är viktigt för Nexans att Afry kan leverera tvärvetenskaplig ingenjörskompetens inom flera olika områden.

Läs mer: Ökad tillväxt för Afry men kostnader ska minskas