Kaxigt löfte bara dagar före dopparedagen. Men för dig som väntar på leverans har postjätten en vädjan.
Postnord lovar: Alla julklappar kommer fram


Mest läst i kategorin
Skandalrubrikerna till trots – alla paket kommer att komma fram i tid för julafton. Det lovar Postnords distributionschef Erika Ahlqvist som befinner sig i terminalen i Strängnäs när Dagens Nyheter intervjuar henne på fredagen.
Trycket är fortfarande högt men tack vare extrapersonal och provisorisk leverans på lördagar – som pågått under hela december – kommer postjätten klara uppgiften, säger hon.
Men hon slänger in en brasklapp.
”Det man aldrig kan planera för är snöoväder och stora tekniska problem. Men vi har beredskap i dag och i morgon och om något går fel rekommenderar jag att man ringer till oss”, säger Erika Ahlqvist.
En annan utmaning är att många inte svarar i telefonen när buden levererar. Därför vädjar Postnord-chefen till svenskar att svara när det ringer, även om det är från okänt nummer.

Hur förändrar man beteenden? Emma Holmgren delar med sig av en forskningsbaserad modell för att skapa nya vanor.