Det är dyrare än någonsin att gå i pension tidigt. Vid årsskiftet trädde flera förändringar i kraft som gjorde det betydligt mer lönsamt att fortsätta jobba efter 65.

ANNONS

Vid årsskiftet höjdes pensionsåldern till 66 år och flera fördelar med att jobba efter pensionsåldern förstärktes. Incitamenten har gjort det dyrare än någonsin att gå i förtidspension – men belönar de som orkar jobba några år till.

Och det märks.

MISSA INTE: Medelinkomsttagare riskerar sänkt pension [Dagens PS]

3 av 10 jobbar vidare

Enligt en ny undersökning är det tre av tio som planerar att jobba något eller några år efter pensionsstrecket.

Undersökningen har gjorts av Demoskop, meddelar Pensionsmyndigheten via ett pressmeddelande.

ANNONS
ANNONS

”Att ta ut pensionen senare är ett av de viktigaste valen som vi kan göra för att höja vår egen pension. Många känner inte till hur stor betydelse det har för pensionens storlek att vänta med att ta ut den i några år”, säger Agneta Claesson, pensionsspecialist på Pensionsmyndigheten.

Ett år arbete efter 66 års ålder kan ge mellan 1 600 kronor och 2 200 kronor mer i månaden livet ut.

Det innebär att den som går vid 70 istället för 66 kan få pensionen höjd med inte mindre än 28 procent.

Undersökningen gjordes genom att intervjuer genomfördes i en slumpmässigt rekryterad webbpanel av Demoskop på uppdrag av Pensionsmyndigheten under 21 – 31 oktober 2022, berättar Pensionsmyndigheten i ett pressmeddelande.

Läs mer om pension:

Vill du läsa de senaste nyheterna om ekonomi och pensioner? Så här enkelt får du vår fiffiga och kostnadsfria nyhetstjänst.

ANNONS
ANNONS

Länderna som går tidigast [Dagens PS]

Rekordupphandling: 1000 miljarder på spel i pensioner [Dagens PS]

Fick en miljard för mycket [Dagens PS]