Dagens PS

Nu kommer skatteåterbäringen - på låtsas

Se upp för skattebluffen i din mejlkorg (se artikel). (Foto: TT)
Se upp för skattebluffen i din mejlkorg (se artikel). (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 16 mars 2017Publicerad: 16 mars 2017

Bluffmejl som ser ut att komma från Skatteverket i omlopp.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Sveriges Radio P4 Värmland rappporterar om bluffmejlen, som har Skatteverkets logga och alltså ser ut att komma från myndigheten.

Bluffmejlen uppges vara sofistikerat gjorda och innehåller uppgifter om skatteåterbäringen.

Andreas Olsson, som är säkerhetsrådgivare på Skatteverket, deklarerar dock att myndigheten aldrig kontaktar personer på det här viset.

Han konstaterar i SR-artikeln att bluffmejl som ger sken av att komma från Skatteverket inte är något nytt, däremot menar han att mejlen blivit mer avancerade under åren.

Ännu har polisen i Värmland, där de aktuella fallen uppmärksammas, inte fått in någon anmälan om bluffmejlen.

”Vi brukar vara snabba med att varna för bluffmejlen på vår hemsida. För att få mer information om bluffmejlen och hur du ska bete dig så kan läsa mer på Skatteverkets hemsida.

MISSA INTE: Så blir du rik på skatteåterbäringen  >

LÄS ÄVEN: Kolla redan i dag – får du skattepengar?  >

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Shoppa aktier och fonder utan avgift
Nordnet logo

Roligare sparande i aktier och fonder! Ge ditt sparande en flygande start. Nordnet bjuder på courtaget och återbetalar alla dina fondavgifter tills du nått 50 000 kr i samlat sparande.

Öppna konto!
ANNONS
ANNONS