Dagens PS
Bybit

En ny standard

Nytt skärpt bolåneförslag klubbat

Erik Thedéen
Erik Thedéen
John Uggla
John Uggla
Uppdaterad: 13 nov. 2017Publicerad: 13 nov. 2017

Finansinspektionen kommer nu med beskedet alla väntat på. Så här påverkar det dig.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Vid lunchtid på måndagen – efter förmiddagens styrelsemöte – meddelar Finansinspektionen att man kommer att presentera förslag på ett nytt, skärpt amorteringskrav vid en presskonferens klockan med start 13.00.

Det nya kravet skulle innebära att bolånetagare med skuldsättning över 4,5 gånger bruttoårsinkomsten kommer att belastas med ytterligare 1 procent i amortering, utöver det befintliga kravet.

Beskedet kommer efter höga röster: dels remissvar – bland annat från Riksbanken och Stefan Ingves som stöder förslaget och dels de som, framför allt de senaste veckorna, kritiserat regeländringarna rejält. Bland annat, vilket DagensPS.se skrev om förra veckan, var ingen mindre än bostadsminister Peter Eriksson (MP) mycket tveksam till FI:s och chefen Erik Thedéens förslag.

Regeländringarna, som nu lämnas över till regeringen för godkännande, är tänkta att träda i kraft den 1 mars 2018.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Dyrt bredband? Jämför & se om du kan få snabbare & billigare – helt kostnadsfritt
Bredbandsval logo

Bredbandsval.se är en oberoende tjänst som gör det enkelt att jämföra och beställa bredband och TV-paket på nätet. Vi är stolta över att varje månad kunna hjälpa tusentals svenskar att göra ett aktivt bredbandsval och spara mycket pengar! Som användare kan du alltid lita på att vi står på din sida. Och du, tjänsten är helt kostnadsfri.

Jämför bredband kostnadsfritt
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS