Dagens PS

Di:s bostadsexpert: Det här är prisrallyts baksida

vd bostadsmarknad
Svensk bostadsmarknad kyldes ner i juli men Marcus Svanberg, vd på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling och som uttalar sig i artikeln, tror på en ny rivstart efter sommaren. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 13 dec. 2020Publicerad: 13 dec. 2020

Hans Bolander konstaterar att det nu är ännu svårare för unga att komma in på bostadsmarknaden samtidigt som skuldberget växer.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Som Dagens PS berättat fortsätter bopriserna upp och för bostadsrätter blev november femte månaden i rad med stigande priser.

För dem som redan äger en bostad är utvecklingen föga oväntat upplyftande. Coronakrisen har uppenbarligen inte smittat bostadsmarknaden, som fått ytterligare draghjälp av Finansinspektionens tillfälliga amorteringspaus och Riksbankens räntepolitik med fortsatt extremt låga boräntor.

ANNONS

Startlån ingen lösning

Baksidan är, skriver Dagens Industris Hans Bolander (obs, betalvägg), att hushållens skuldbörda ökar och att det “blir allt högre barriärer för alla som vill in på bostadsmarknaden”. Särskilt då unga och förstagångsköpare, slår tidningen bostadsexpert fast.

Bolander ser heller inte att regeringens förslag om ett startlån, som finansierar delar av kontantinsatsen, som någon universallösning. Han tror som andra experter varnar för att det snarare eldar på bostadspriserna ännu mer och därmed ökar problemet ytterligare.

Hans förslag är i stället att politikerna stimulera byggandet av hyresrätter som unga har råd att bo i, det menar Bolander är en “mer långsiktig lösning” när många i dag stängs ute från bostadsmarknaden.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

ANNONS
Ledarskapsevent - Beteendeförändring

Astrakan logo

Hur förändrar man beteenden? Emma Holmgren delar med sig av en forskningsbaserad modell för att skapa nya vanor.


Läs mer och boka
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Edvard Lundkvist, Dagens PS redaktionschef, hoppas på att konsumtionen ska ta fart i Sverige, men prognoserna har ändrats många gånger förr.
Spela klippet
Börs & Finans

När vänder svensk konsumtion? "Vana vid att positiva prognoser ändras"

16 sep. 2025
ANNONS
ANNONS