Dagens PS

Banker avslöjar: Så många drabbas av amorteringskrav

Per Bolunds (höger) poäng om att banker har rätt att låta vissa kunder slippa amorteringskravet verkar inte tillämpas för många kunder
Per Bolunds (höger) poäng om att banker har rätt att låta vissa kunder slippa amorteringskravet verkar inte tillämpas för många kunder
John Uggla
John Uggla
Uppdaterad: 12 dec. 2017Publicerad: 12 dec. 2017

Så kommer bankerna faktiskt agera från och med första mars nästa år, visar nya siffror.

ANNONS

Mest läst i kategorin

När Svenska Dagbladet intervjuade Per Bolund (MP) i samband med att det nya, skärpta amorteringskravet presenterades var finansmarknadsministern föga oroad över att de nya bolånereglerna skulle innebära ett eventuellt boprisras. Dessutom, underströk han, har bankerna laglig rätt att göra undantag i amorteringskravet för vissa kunder, framför allt för de som köper nyproduktion.

Men nu visar en ny SvD-enkät som gått ut till svenska banker att det sistnämnda lär bli få förunnat. I en fråga om hur många procent av bolånekunderna som kommer att slippa amorteringskrav uppger både Handelsbanken, SEB och Nordea att andelen amorteringsfria lån kommer att ligga någonstans mellan 0 och 25 procent. Samtidigt vill de tre övriga, tillfrågade bankerna inte ge något rakt svar i enkäten.

ANNONS

”Vi har ingen sådan isolerad siffra och vi vill inte uppskatta”, säger Annette Ringius, på Swedbanks pressavdelning, till tidningen medan statliga SBAB svarar att man beviljar amorteringsfria lån till den som ansöker om det och har under 70 procents belåningsgrad.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Spara upp till 40% på hemlarm med digitalt dörrlås

Erbjudandet gäller endast till 30 september! Nyckelfri vardag – Lås upp på distans – Upptäcker inbrottet innan det sker – Anslutet till larmcentral 24/7 – Snabb hjälp vid larm

Läs mer här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

David och Emma
Spela klippet
PS Studio

Globala fonder är inte så globala som du tror

17 sep. 2025
ANNONS
ANNONS