Dagens PS

Telia hotas av jättebot – har sju dagar på sig

Teleoperatören Telias vd Johan Dennelind. (Foto: TT)
Teleoperatören Telias vd Johan Dennelind. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 22 nov. 2021Publicerad: 05 juli 2018

Stjärnsmäll i mångmiljonklassen hänger över telejätten. Och klockan tickar...

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Teleoperatören Telia hotas av jättebot då man anklagas för att ha försämrat konkurrensen genom att kräva en fullmakt från operatörer som förlorat kunder. Det rapporterar SvD med hänvisning till nyhetsbyrån Siren.

Det rör sig om operatörer som förlorat en kund till en konkurrent innan de genomför bytet till en ny operatör.

”Väl fungerande operatörsbyten på grossistmarknaden för bredband har avgörande betydelse för att öka konkurrensen och möjliggöra valfrihet för konsumenter och mindre företag att välja leverantör. Därför har operatörsbyten på fiberinfrastruktur till enfamiljshus under en längre period varit en prioriterad fråga i PTS konkurrenstillsyn”, skriver myndigheten i brevet.

Enligt PTS har antalet förfrågningar om operatörsbyte av fiberförbindelser till villor från Telias konkurrenter ökat de senaste två åren. Telia har nu till den 12 juli för att ändra sina rutiner, annars avkrävs man ett bötesbelopp på 50 miljoner kronor.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
ANNONS