Dagens PS

Investor shoppar bolag för 6,95 miljarder

Jacob Wallenberg är ordförande för Wallenbergsfärens maktbolag Investor. (Foto: TT)
Jacob Wallenberg är ordförande för Wallenbergsfärens maktbolag Investor. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 30 apr. 2018Publicerad: 30 apr. 2018

Patricia Industries, den del inom Investor som hanterar de onoterade innehaven, har ingått avtal om att köpa automationsföretaget Piab. Det framgår av ett pressmeddelande.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Carl Bergkvist, chefsekonom på Stockholms handelskammare, tecknar en ljus bild av huvudstadens konkurrenssituation i en ny rapport.
Spela klippet

Ny rapport pekar ut Stockholm som bäst i Europa: "Ruskigt innovativ"

17 sep. 2025

Köpeskillingen är 6,95 miljarder kronor på skuldfri basis (enterprise value). Säljare är EQT, i vilket Investor äger 19 procent.

Patricia Indutries uppges komma att investera 5,5 miljarder kronor för majoritetsägande i Piab, medan resterande del av förvärvet finansieras med externa lån och investeringar av ledning och nyckelpersoner inom Piab.

ANNONS

Förvärvet är föremål för godkännande från relevanta konkurrensmyndigheter och förväntas slutföras under det andra kvartalet 2018.

Piab utvecklar bland annat vakuumpumpar och ejektorer som används inom automatiserade tillverknings- och logistikprocesser. Sedan 2013 har bolagets årliga omsättningstillväxt legat på 20 procent. Omsättningen för 12-månadersperioden till och med den 31 mars 2018 uppgick till cirka 1,2 miljarder kronor, pro forma.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS