Dagens PS

Huawei siktar mot stjärnorna

(Foto: TT)
(Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 27 juni 2018Publicerad: 27 juni 2018

Huawei siktar på att leverera 200 miljoner smartphones i år, säger vd:n för konsumentverksamhet på Huawei, Yu Chengdong. Det rapporterar sajten GSMArena.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

I en jubileumsvideo dedikerad till Huaweis Weibo avslöjade Yu Chengdong att företaget levererade över 150 miljoner telefoner förra året. Att komma upp i 200 miljoner telefoner i år kräver en ökning på 30 procent.

Under första kvartalet 2018 hamnade Huawei på en tredjeplats över flest levererade telefoner, bakom Apple och Samsung, skriver sajten.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Prylar för livet – se aktuella kampanjer och handla här
CDON logo2

CDON är Nordens ledande marknadsplats. Här hittar du ett ständigt växande utbud av produkter inom gaming, leksaker och elektronik till trädgård, skönhet och produkter för dina husdjur. Prylar för livet helt enkelt.

Se aktuella kampanjer och handla här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS