Vi har tidigare skrivit om att hjulen på Toyotas nya elbil, bZ4x, kan trilla av då bilarna har fått problem med hjulbultarna. Tre månader senare är felet inte åtgärdat.

ANNONS

Problematiken innebär att bilen i fråga har fått körförbud och således måste parkeras.

Japanerna har varit sena på bollen när det kommit till att erbjuda elbilar för den stora massan.

Att hjulen kan flyga av när som helst under körning försenar såklart elbilarna ytterligare.

bZ4x hjul
Toyota bZ4x har haft problem med hjulen i tre månader. (Foto: Toyota)

Inget vanligt problem

När det kommer till Toyota bZ4X har lyckligtvis väldigt få bilar levererats.

Av dessa är det under tio bilar som tappat hjulen, ett problem som Toyota upptäckte strax efter pressen hade kört bilarna för första gången.

ANNONS
ANNONS

I Sverige har inga bilar ännu levererats till kund men kundbilar har börjat rulla på flera håll i världen.

Toyota har dock inte kommit fram till en lösning på problemet vilket bestämt går emot märkets rykte för pålitlighet.

Det är främst under mer dynamisk körning som problemet kan uppstå men samtliga bilar har fått körförbud.

Att hjul trillar av drabbar även tvillingen

Att hjulbultarna kan flyga av drabbar även Subaru Solterra, en bil som finns på svensk mark men som ingen kund ännu har fått.

Varför det dröjer att få problemet åtgärdat är under all kritik och de kunder som fått bilarna lär vara lagom roade.

ANNONS
ANNONS
Solterra hjul
Problemet med hjul som trillar av drabbar även Subaru Solterra. (Foto: Subaru)

Inte första elbilen

Toyota bZ4x är inte japanernas första bil vilket gör det ännu konstigare att de lyckats tillverka en kärra där hjulen flyger av.

Det är emellertid inte heller märkets första elbil – på 90-talet var de ute med RAV4 EV men det är först nu som de gett det en ordentlig chans. Än så länge ser det inte ljust ut.  

Läs mer: Hjulen kan ramla av på din nya Toyota [Dagens PS]
Läs mer:
Fem elbilar du inte visste fanns [Dagens PS]