Toyota-Shelby från 1967 för över 30 miljoner på auktion

Toyota-Shelby
En tävlingsversion av Toyota-Shelby 2000 GT är ute för auktion och tros gå för över 30 miljoner kronor. (Foto: Josh Hway/Gooding & Company)
Daniel Jacobs
Daniel Jacobs
Uppdaterad: 16 okt. 2023Publicerad: 08 feb. 2022

Nu finns en unik Toyota-Shelby 2000 GT från 1967 ute på auktion – en av bara tre tävlingsbilar som någonsin gjordes av typen. Den väntas säljas för 30 miljoner kronor.

Piloten, F1-föraren, Le Mans-vinnaren och bilkonstruktören Carroll Shelby designade under början av 1960-talet några av de mest ikoniska bilarna för den eran, bland annat klassiska Shelby Cobra som gjordes genom att kombinera brittiska AC Cars bilar med amerikanska Fords motorer.

Prestandaversionen av Ford Mustang kallad Shelby Mustang är en annan hett eftertraktad juvel för samlare av klassiska bilar. Hans äventyr på racingbanan porträtterades 2019 i storfilmen “Le Mans ’66” med Matt Damon och Christian Bale i huvudrollerna.

Läs även: Shelby Cobra – ikonen som aldrig vill dö

Men Caroll Shelby var också en viktig figur i processen som fick japanska bilar att verkligen slå igenom i USA. På den tiden sågs de japanska bilarna som slit-och-släng “ekonomilådor”, men blev med tiden beryktade som hållbara kvalitetsbilar i sin prisklass. Toyota-Shelby var en stor anledning till det uppsvinget, som med tid ledde till att Toyota blev världens just nu näst största bilföretag.

Toyota-Shelby

(Foto: Josh Hway/Gooding & Company)

Toyota-Shelby

Toyota-Shelby

En Toyota-Shelby till James Bond

Toyotas 2000 GT designades av Satoru Nozaki, och presenterades på 1965 Tokyo Motor Show, och gjordes bara i 351 exemplar. Caroll Shelby gjorde tillsammans med Toyotas ingenjörer tre stycken bilar, som användes för att marknadsföra Toyota i USA och kördes på racingbanan av Scooter Patrick och  Davey Jordan under 1968.

Deras tredje- och fjärdeplatser efter två Porsche 911 sågs dock som ett misslyckande av Toyota, som avslutade sin satsning på racing i USA efter säsongen. De tre bilarna blev alltså de enda Toyota-Shelby som gjordes, tillsammans med en enda cabrioletversion till James Bond-filmen “You only live twice” – skådespelaren Sean Connery var nämligen för stor för att få plats i den lilla japanska bilen.

Toyota-Shelby

Toyota-Shelby

Icke-tävlingsversion går för en miljon dollar

Toyotas 2000 GT har gått på över en miljon dollar för icke-tävlingsversioner det senaste decenniet – när den var ny kostade den 6 800 dollar. Nu säljs den allra första tävlingsversionen som kördes av Davey Jordan, MF10-10001, på auktion hos Gooding & Company Amelia Island. Enligt Robb Report förväntas den gå för över 3,5 miljoner dollar, motsvarande 30 miljoner kronor.

Läs även: Budstrid om ikonisk Cobra – gick för 50 miljoner