Engelska Land Rover fortsätter att pumpa ut coola tillbehör till den gamla trotjänaren Defender. Här är några av de senaste.
Defender – fortfarande omåttligt populär


Mest läst i kategorin
Det var 1983 som den första Defendern rullade ut ur engelska Land Rovers fabriker. Den första bilen av en modell som med tiden skulle bli legendarisk.

För snart åtta år sedan meddelade Land Rover att den klassiska Defendern skulle gå i graven. Den var omodern och passade inte längre märkets image.
Ersattes av efterträdare
Stor kalabalik utbröt hos modellens fan-club. Snart kom självklart en ny efterträdare som i dag håller på att ta sin företrädares plats på marknaden bland de verkliga entusiasterna.

Den gamla modellen fortsätter att regera hos de “riktiga” entusiasterna. Så pass mycket att Land Rover själva gärna fortsätter smörja den kretsen bilägare.
Senaste nytt
Nya gadgets
På den stora klassiker-träffen Goodwood Revival för några veckor sedan, premiärvisades således ett antal nya gadgets till Defendern.

I centrum stod det trendriktiga taktältet som Land Rover tagit fram tillsammans med tält-tillverkaren Tent Box anpassat för modellerna 90 och 110.
Camping-liv
Tillsammans med det nya tak-tältet visades också en ny camping-inredning till 110:an, skapad av företaget The Ply Guys.
Smart och finurligt ihopsatt ger det din Land Rover en helt ny image som campingbil.
Läs mer:

Journalist, författare och expert på klassiska båtar.

Journalist, författare och expert på klassiska båtar.

Föreställ dig ljuden, dofterna, känslan. De futuristiska tonerna som välkomnar, ljusdesignen som leker över interiören och ergonomiskt utformade säten som sätter dig på första parkett. Minsta detalj är som gjord för att du ska må bra. Barnslig förväntan möter vuxen elegans i nya, helt elektriska BMW i5. Luta dig tillbaka och njut av den imponerande räckvidden, innovativa tekniken och iögonfallande designen. Välkommen in till din närmaste återförsäljare för en provkörning.