Den amerikanska trafiksäkerhetsmyndigheten, NHTSA, har skickat en grupp utredare för att få reda på vad som förorsakade en krasch där en Tesla-bil var inblandad.
Teslakrasch ska utredas – Musk lägger locket på


Det rapporterar Reuters.
Enligt uppgift ska Tesla-fordonet ha haft förarassistentsystemet Autopilot på när den kolliderade med en brandbil. Tesla har avböjt att kommentera.
NHTSA:s utredning kommer i sämsta möjliga läge för en bransch som vill få federalt tillstånd för att få bedriva tester med autonoma bilar på vägar.
Regelverket ger NHTSA rätten att beordra biltillverkare att dra in fordon som bedöms osäkra. NHTSA kan likaså utfärda böter för funna säkerhetsbrister i bilar. En återkallelse kan däremot endast ske efter att en formell utredning inletts, vilket är något som NHTSA ännu inte har gjort.
I januari 2017 visade en utredning från NHTSA inte några tecken på att Autopilot hade orsakat en tidigare bilkrasch.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Är du en bilentusiast som själv ser efter din bil? Hitta och jämför bildelar online från ledande tillverkare i vår svenska webbutik. Att köpa bildelar av hög kvalitet på nätet för alla fordonsmodeller är enkelt – vi hjälper dig att hitta rätt reservdelar med bara några få klick!







