Dagens PS

Razzia i dag mot Hyundai Motor

Sydkoreanska Hyundai har vänt fjolårets förlust till vinst i Q4 i år. (Foto: TT)
Sydkoreanska Hyundai har vänt fjolårets förlust till vinst i Q4 i år. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 20 feb. 2019Publicerad: 20 feb. 2019

Sydkoreanska åklagare har under onsdagen gjort ett tillslag mot kvalitetsdivisionen hos fordonsjätten Hyundai och dottervarumärket Kia, enligt onlinesajten Chosun Biz.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Det skriver Reuters.

Räden är en del av en större utredning kring hur företaget hanterat återkallelser kring defekta motorer. Bolaget står anklagat av en civilrättslig grupp för att ha dröjt med att rätta till defekta motorer som ledde till stora återkallelser i Sydkorea och USA.

Hyundai, som liksom Kia har dementerat anklagelserna, ville inte ge en kommentar om räden till Reuters.

Hyundai utreds för samma problem även i USA.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Passande bildelar och biltillbehör online — allt för din bil
Autodoc logo

Är du en bilentusiast som själv ser efter din bil? Hitta och jämför bildelar online från ledande tillverkare i vår svenska webbutik. Att köpa bildelar av hög kvalitet på nätet för alla fordonsmodeller är enkelt – vi hjälper dig att hitta rätt reservdelar med bara några få klick!

Handla enkelt hos Autodoc här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS